Dla wielu dzieci, które zaczną chodzić do naszego przedszkola od września, tegoroczne wakacje to przerwa między żłobkiem, a przedszkolem lub przedszkolem, a nowym przedszkolem. Warto wykorzystać ten czas, aby na spokojnie przygotować dziecko do nowej sytuacji i mieć poczucie, że dziecko ze wszystkim sobie poradzi. Dwa miesiące to dużo czasu w kwestii rozwoju dziecka, więc proponujemy Państwu wakacyjny trening naszego przyszłego przedszkolaka.

Mimo tego, że niektórym może się wydawać, że trzylatek jest jeszcze malutkim, nieporadnym szkrabem, prawda jest taka, że dzieci 3-letnie w dużej mierze mają możliwości i chęci, żeby w pewnym stopniu same o siebie zadbać. W kwestii samoobsługi należy ćwiczyć z dzieckiem samodzielne jedzenie łyżką, picie z kubeczka, płukanie jamy ustnej po myciu zębów, mycie rąk, zgłaszanie potrzeb fizjologicznych i korzystanie z toalety, rozbieranie się i ubieranie.

Oczywiście wrzesień nie jest magiczną granicą, po przekroczeniu której wszystkie dzieci będą samodzielne i nie wolno straszyć dziecka słowami „Jak to nie umiesz? Pójdziesz do przedszkola, to się nauczysz!". Każde dziecko rozwija się inaczej i każde, jeśli tylko mu na to pozwolimy, prędzej czy później nauczy się samodzielności w określonych sytuacjach. Wdrażanie do samodzielności to długotrwały proces, ale mogą być Państwo pewni, że im wcześniej rozpoczęty, tym większy komfort psychiczny będzie odczuwać dziecko, które pójdzie do przedszkola. Dzieci nie lubią czekać, a w przedszkolu będą miały do dyspozycji dwie panie na 25-osobową grupę, więc mimo szczerych chęci pomocy wszystkim w tym samym czasie, nie da się tego zrobić.

Do samodzielnych zadań włączmy też sprzątanie po sobie zabawek. Trzylatkowi i czterolatkowi można powierzyć już proste zadania domowe, o ile zasady dotyczące wykonywania ich będą konsekwentnie przestrzegane.

Kolejnym krokiem jest nauczenie dziecka wyrażania swoich potrzeb i proszenia o pomoc. Rodzice znają swoje dziecko do tego stopnia, że potrafią komunikować się bez słów. Jedna mina i już wiadomo, o co chodzi. Niestety w przedszkolu dopiero po pewnym czasie intensywnego przebywania z dzieckiem jesteśmy w stanie zrozumieć jego własny język czy gesty, więc ważne jest, żeby zachęcać dziecko do czytelnego komunikowania swoich potrzeb. Wszystkim płaczom i problemom da się zaradzić, kiedy tylko wiemy, czego dziecko od nas oczekuje.

W przedszkolu dziecko będzie otoczone rówieśnikami i dla dzieci, nie mających do tej pory kontaktu z dziećmi taka sytuacja może okazać się szokiem poznawczym. Bardzo ważne jest zapewnienie dzieciom w czasie wakacji kontaktu z rówieśnikami, chociażby poprzez wyjścia na osiedlowy plac zabaw. Podczas kontaktu z innymi dziećmi, nasze przyszłe przedszkolaki będą miały okazję do rozwijania umiejętności komunikacyjnych, odkrywania, że każdy jest inny i że nie wszystkie dzieci chcą tego samego. Ważny jest też element dzielenia się wspólnymi zabawkami i rozwijanie zdolności łagodzenia konfliktów.

Do dobrego funkcjonowania przedszkolnego mocno przyczynia się też stały rytm dnia. W przedszkolu mamy wyznaczone godziny na każdą aktywność, warto więc zapoznać się z ramowym planem dnia i dostosować do niego wakacyjne dni. Szczególnie jeśli chodzi o poranne wstawanie, stałe pory posiłków i czas na leżakowanie.